Menu
O Sanktuarium
Historia parafii
Msze święte
Sakramenty święte
Uroczystości fatimskie
Patronka
Ogłoszenia parafialne
Wspólnoty parafialne
Księża
Galeria
Kontakt


Kontakt
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Warszawa, ul. Zagłoby 37
02-495 Warszawa

tel.: 0-22 667-02-13 (kancelaria)

e-mail: smbfatwaw@gmail.com

 
Patronka

Pozostanie tajemnicą, jak Matka Boża wybiera sobie miejsca tu na Ziemi, miejsca swojego kultu.

Fatimska Pani stała się nam szczególnie bliska, kiedy ocaliła życie naszego ukochanego Ojca świętego Jana Pawła II. Z wdzięcznością zaprosiliśmy Ją na Niedźwiadek, wybudowaliśmy dla Niej świątynię.

13 maja 2006 roku - sobota, dzień maryjny. Słoneczne popołudnie, słychać bicie dzwonów. Z różnych stron podążają liczne grupki mieszkańców Niedźwiadka i pielgrzymi. Na tle błękitnego nieba, biała bryła kościoła tego dnia szczególnie wydaje się piękna i odświętna. Nad frontowymi drzwiami błyszczy napis: SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ. To już nie tajemnica, że właśnie tego dnia nasza świątynia otrzymuje godność Sanktuarium.

To święte miejsce przyciąga rzesze pielgrzymów. Obok umiłowanej matki jest jeszcze jedna postać Jan Paweł II, wpisany już w sam tytuł maryjnej świątyni, która jest "wotum dziękczynnym za uratowane życie Ojca świętego". Epitafium Jana Pawła II na frontonie sanktuarium jako pielgrzyma i wypowiedziane słowa 13 maja 1982 r. w zawierzeniu Matce Bożej w Fatimie w rok po zamachu: "Niech jeszcze raz objawi się w dziejach świata nieskończona potęga miłości miłosiernej! Niech powstrzyma zło! Niech przemieni sumienia! Niech w Sercu Niepokalanym odsłoni się dla wszystkich światło nadziei!".

Świątynia sanktuaryjna przyciąga wzrok swoim pięknem. Każdego musi zachwycić największa w Polsce, licząca 2,5 metra, figura Matki Bożej Fatimskiej z głównego ołtarza, poświęcona 9 czerwca 1991 roku przez Sługę Bożego Jana Pawła II w Warszawie podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny. Zwracają na siebie uwagę bezcenne relikwie błogosławionych dzieci fatimskich Hiacynty i Franciszka. Wszędzie czuje się obecność sacrum, bliskość Boga, ciepło Matki. O spotkaniu się tu z nadprzyrodzonością mówią nie tylko zwykli wierni, którzy licznie nawiedzają fatimską świątynie w Ursusie - Niedźwiadku. świadectwo dają również biskupi, powtarzając: "To miejsce święte".

Pątników przybywa tu wielu, zwłaszcza 13 dnia każdego miesiąca, od maja do października, gdy po uroczystej Mszy św. i ucałowaniu świętych relikwi ulicami Niedźwiadka wędrują procesje różańcowe. Kilkakrotnie uczestniczyli w nich nawet pielgrzymi z Portugalii. Wszyscy przyznają, że wspólna maryjna modlitwa połączona z tradycyjną procesją jest doświadczeniem niezwykłym. Kiedyś takie procesje zmieniały bieg historii...

Ludzie garną się do tego miejsca, by - jak mówi Ksiądz Kustosz - "szukać schronienia pod płaszczem Matki Bożej Fatimskiej, tej samej, która ocaliła Jana Pawła II przed kulami Ali Agcy".

Codziennie różaniec z rozważaniami pod przewodnictwem księdza, podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu o godzinie 17.25, a w niedzielę i święta o 17.00.

Codziennie adoracja Najświętszego Sakramentu w godzinach 17.00 - 18.00, a w pierwszy piątek i w pierwszą sobotę po mszy św wieczornej do 21.00 oraz każdego drugiego dnia miesiąca od śmierci Ojca świętego Jana Pawła II po mszy św. wieczornej również do Apelu Jasnogórskiego, a potem msza św. z homilią o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.

Codziennie Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00.

Dobrze tutaj nam i naszym pielgrzymom skoro wracamy do tego mazowieckiego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej nie tylko każdego 13 dnia miesiąca od maja do października.