Menu
O Sanktuarium
Historia parafii
Msze święte
Sakramenty święte
Uroczystości fatimskie
Patronka
Ogłoszenia parafialne
Wspólnoty parafialne
Księża
Galeria
Kontakt


Kontakt
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Warszawa, ul. Zagłoby 37
02-495 Warszawa

tel.: 0-22 667-02-13 (kancelaria)

e-mail: smbfatwaw@gmail.com

 
O Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej


Kościół p.w. Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Niedźwiadek w Warszawie Ursusie, wybudowany jako wotum dziękczynne parafian za cudowne ocalenie życia Ojca świętego Jana Pawła II podczas zamachu w dniu 13 maja 1981 r., jest jedynym kościołem w Archidiecezji Warszawskiej pod takim wezwaniem i z taką intencją. Jest on miejscem nieustannej modlitwy za Kościół, Ojca świętego, Ojczyznę i Parafię.

Galeria zdjęć Sanktuarium


Życie parafii

Parafia jako wspólnota ludzi wiary odpowiedziała z synowską miłością na prośby swej Matki i Patronki składając w dniu 12 maja 1991 r. Jej Niepokalanemu Sercu Akt oddania i czyniąc Ją jedyną Panią, Królową i Matką Swoją. Wypełniła także złożoną obietnicę codziennego, wspólnotowego odmawiania i rozważania cząstki różańca. Różaniec odmawiany jest codziennie w kościele pod przewodnictwem księdza. Odmawiają Go również codziennie członkowie 17 kół Żywego Różańca.

Parafia podjęła także praktykę pierwszych sobót miesiąca z Mszą świętą o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny i Adoracją Najświętszego Sakramentu z błogosławieństwem Nim oraz Apelem Jasnogórskim.

Od intronizacji Obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dniu 16 stycznia 1983 roku, co środę odprawiana jest nowenna do Matki Bożej.

Przez 15 lat Matka Boża w znaku fatimskim nawiedzała wszystkie rodziny w Parafii w drewnianej figurze, wykonanej przez parafianina Jana Bułkę. Figurę tę pobłogosławił w 1985 roku w Watykanie Ojciec święty Jan Paweł II.

Od 1989 roku, każdego trzynastego dnia miesiąca od maja do października - w rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie - wierni licznie uczestniczą w skupieniu i modlitwie oraz w uroczystej Mszy świętej z okolicznościowym kazaniem. Po Mszy świętej jest procesja różańcowa z Figurą Matki Bożej Fatimskiej, 13 maja - po ulicach osiedla do pięciu ołtarzy - stacji różańcowych, a w następnych miesiącach do października - wokół kościoła. Uroczystościom fatimskim przewodniczą księża biskupi.

Niezwykle żywy kult Matki Bożej Fatimskiej, wykraczający daleko poza granice tej parafii sprawia, że kościół ten stał się faktycznie Sanktuarium Maryjnym. Fakt ten został doceniony przez kard. Józefa Glempa, Prymasa Polski, który świątynię tę uczynił świątynią Odpustu Jubileuszowego A.D. 2000.

W roku Jubileuszowym do Kościoła przybywały zorganizowane grupy wiernych pielgrzymów: ze Śląska (m.in. Brzeg Opolski), z Sandomierza oraz z poszczególnych Parafii naszego dekanatu. Obecnie każdego 13 dnia miesiąca przybywają czciciele z innych warszawskich parafii oraz wielu okolicznych miejscowości. Trzykrotnie naszą świątynie nawiedzali również pątnicy z Portugalii pod przewodnictwem państwa Alfredo de Azevedo i Marii Graca Soares, a także dwukrotnie pielgrzymi z Białorusi.


Wnętrze Sanktuarium

Górny Kościół posiada trzy kaplice boczne:

  • kaplicę MB Nieustającej Pomocy (1a) z kopią Całunu Turyńskiego (1b) oraz tryptykiem, na który składają się: scena ofiarowania Pana Jezusa, Obraz MB Nieustającej Pomocy i scena złożenia Pana Jezusa do grobu (1c)
  • kaplicę Pana Jezusa Miłosiernego z obrazem Jezu Ufam Tobie (2)
  • kaplicę świętego Rocha, patrona Ks. Proboszcza, z obrazem tego świętego (3).

1a

1b

1c

2

3

Na ścianach znajdują się ceramiczne mozaiki obrazujące stacje Drogi Krzyżowej (4) i artystycznie kute zacheuszki (5). Wnętrze oświetlają duże cztery artystycznie kute żyrandole (6).


 

4
  
 
  
5

6

Ołtarz główny (7), chrzcielnica (8) i ambona wykonane zostały z marmuru. Na frontowych ścianach nawy kościoła i w prezbiterium ponad ołtarzem umieszczony został półkoliście ciąg barwnych płaskorzeźb drewnianych, obrazujących radosne i bolesne Tajemnice Różańca świętego (7). Natomiast tajemnice światła (9) i chwalebne (10) przedstawione są w witrażach okiennych. Ponadto w kościele znajdują się ozdobny fotel, stalle i ławki drewniane.


7

8

9,10

Dolny kościół (11) posiada na głównej ścianie ołtarzowej Pana Jezusa Ukrzyżowanego (12), w dużej rzeźbie drewnianej oraz obok figurę Matki Bożej Fatimskiej (13), pochodzącą z głównego ołtarza z kaplicy drewnianej. Ponadto w kościele tym znajdują się obrazy olejne przedstawiające Stacje Drogi Krzyżowej, MB Nieustającej Pomocy i św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.


11

12

13

Na wieży kościelnej znajdują się trzy dzwony, konsekrowane w dniu 9 października 1988 r. przez bp. Stanisława Kędziorę. Na jednym z dzwonów widnieje wymowny napis: "Uczyniły nas serca wiernych parafii Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie Ursusie".