22 października, w miesiącu różańcowym zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania po południowej części województwa mazowieckiego i fragmencie województwa łódzkiego – śladem niezwykłych miejsc – sanktuariów związanych z osobą Matki Bożej, bł. Honorata Koźmińskiego oraz wreszcie – Sanktuarium św. Rodziny. To wspaniały zestaw nie tylko treści historycznych i kulturowych, lecz przede wszystkim możliwość odkrycia wspaniałych Orędowników.
Po pierwsze dotrzemy do Starej Błotnicy, położonej przy trasie S7 na Radom i Kraków, gdzie tamtejsza parafia pw. Narodzenia NMP, z ciekawą barokową świątynią nosi wezwanie Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Jest to jedno z najważniejszych Sanktuariów współczesnej diecezji radomskiej, którego opiekunami są obecnie Ojcowie Paulini – znani z Jasnej Góry czy krakowskiej Skałki. Warto podkreślić, że tamtejszy wizerunek Matki Bożej to obraz w stylu ikon zwanych w kanonach kościoła wschodniego – Hodegetria, tj. Matka wskazująca Syna. Obraz w Błotnicy był ostatnim koronowanym przez krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę przed jego wyborem na Stolicę Piotrową, ma więc także to symboliczne znaczenie w kontekście św. Jana Pawła II.
Następnie planujemy nawiedzenie Nowego Miasta nad Pilicą, gdzie spędzimy czas w Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów, którego pełna nazwa to Sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego. Największym skarbem zakonu są relikwie bł. Honorata Koźmińskiego, patrona Nowego Miasta nad Pilicą, zakonnika, który wiele lat swojego życia spędził w miejscowym klasztorze. Ze względu na niezwykłą mądrość i zrozumienie jakie miał dla wiernych, przyciągał tutaj wielu ludzi z całej Kongresówki. Dzięki niemu zakony przetrwały okres zaborów: bł. Honorat opracował konspiracyjną formę życia zakonnego, polegającą na wypełnianiu zasad ewangelicznych pod pozorem świeckich instytucji. Stworzył ponad 20 niehabitowych zakonów żeńskich i męskich, zajmujących się przede wszystkim działalnością charytatywną. Współcześnie na terenie zakonu kapucynów działa niewielkie muzeum poświęcone postaci bł. Honorata Koźmińskiego.
Wreszcie, ostatnim punktem na trasie niedźwiadkowej pielgrzymki będzie położona już w województwie łódzkim Studzianna, która należy do najstarszych sanktuariów w Polsce. Wzniesiona tu na przełomie XVII/XVIII w. bazylika, nazywana perłą baroku województwa łódzkiego, kryje w sobie prawdziwy skarb – łaskami słynący obraz „Jezusa, Maryi i Józefa Świętego”. Ten czczony od 350 lat wizerunek – ukazujący Świętą Rodzinę z Nazaretu siedzącą przy stole, przy wieczerzy – został koronowany 18 VIII 1968 r. przez Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyłę, w obecności ponad 100 tys. pielgrzymów. Dzisiaj opiekunami tego miejsca są Księża Filipini.
Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania, w każdym z tych miejsc poznamy ich historię, przeznaczymy czas na modlitwę, a także na wzajemne budowanie relacji, tak istotnych we wspólnocie parafialnej!