Sakrament małżeństwa
Aby przyjąć sakrament małżeństwa należy:
- Ustalić odpowiednio wcześniej w kancelarii parafialnej termin ślubu: datę i godz. (ok. 4-5 miesięcy przed ślubem lub wcześniej).
- Wziąć udział w kursie przedmałżeńskim; kurs obejmuje 10 konferencji. Rozpoczęcie kursu w naszej parafii: w pierwszej połowie stycznia i w pierwszej połowie września.
- Wziąć udział w trzech spotkaniach w poradni rodzinnej.
- Na trzy miesiące przed terminem ślubu zgłosić się do kancelarii (oboje narzeczeni) w celu spisania protokołu przedślubnego (tzw. zapowiedzi). Należy mieć ze sobą:
– aktualne świadectwo chrztu (ważne 3 miesiące od daty wystawienia), – Świadectwo chrztu jest w parafii, w której był udzielony chrzest. Aktu chrztu nie przesyła się do parafii jeśli osoba zmienia miejsce zamieszkania. Do formalności przedślubnych nie jest ważne świadectwo chrztu, które przed laty było wydane np. z racji I Komunii św. czy bierzmowania.
– świadectwo bierzmowania (jeśli nie ma adnotacji na świadectwie chrztu), – Adnotacja o bierzmowaniu powinna być na świadectwie chrztu, dlatego ze względów praktycznych najpierw należy udać się po świadectwo chrztu.
– zaświadczenie o ukończonym kursie przedmałżeńskim,
– poświadczenie z poradni rodzinnej,
– z Urzędu Stanu Cywilnego zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (dotyczy tylko tzw. małżeństwa konkordatowego; dokument ten ważny jest tylko 3 miesiące – musi objąć czas ślubu). – Młodzi, którzy zamierzają zawrzeć związek małżeński, zgłaszają się do USC po zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Udają się tam razem, zabierając ze sobą dowody osobiste oraz odpisy Aktu urodzenia. - Po zgłoszeniu się na zapowiedzi, przystąpić do sakramentu pokuty (druga spowiedź przed sakramentem małżeństwa – dzień przed ślubem).
- Świadkowie również powinni przystąpić do spowiedzi, by podczas Mszy św. przystąpili do Komunii św. w intencji nowożeńców.
- W tygodniu poprzedzającym sakrament małżeństwa zgłosić się do kancelarii parafialnej w celu spisania aktu ślubu, przychodzą narzeczeni i świadkowie (świadkiem może być tylko osoba pełnoletnia, jeśli świadkowie nie mogą przybyć należy znać ich dane: imię i nazwisko, wiek, dokładny adres zamieszkania).
Zapraszamy narzeczonych na kurs przedmałżeński Wieczory dla Narzeczonych
Kurs jest prowadzony metodą warsztatów, wypracowanych i prowadzonych przez animatorów Małżeńskich Dróg. Obejmuje 22 tematy realizowane w czasie 9 cotygodniowych spotkań trwających zwykle ok. 2,5 godziny. W czasie pierwszych ośmiu spotkań dwoje małżonków oraz ksiądz dzielą się swoim doświadczeniem, aby młodym ludziom pomóc zobaczyć w sakramentalnym małżeństwie powołanie do sensownego i odpowiedzialnego życia we dwoje, razem z Bogiem. Narzeczeni, po wprowadzeniu tematu przez małżeństwo i księdza, kontynuują temat w parze, posługując się przygotowanymi materiałami. Nic nie mówią publicznie. Dziewiąte spotkanie obejmuje podsumowanie kursu i wspólną Eucharystię.
To, na ile owocne będą te przygotowania, zależy przede wszystkim od zaangażowania uczestników. Trud włożony w cotygodniowe spotkania pozwoli wierzyć, że pewniej i łatwiej wejdą oni na drogę wspólnego, małżeńskiego życia.
Ponieważ sami w młodości przeżyliśmy podobny kurs, teraz pragniemy dzielić się z narzeczonymi zdobytą wiedzą i doświadczeniem.
Do zobaczenia,
5 października (czwartek) o godz. 19.15 w salce na wieży.