Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy ulicy Zagłoby 37 na ursusowskim osiedlu Niedźwiadek w Warszawie jest wotum dziękczynnym wiernych za ocalenie życia Ojca Świętego Jana Pawła II podczas zamachu Mehmeta Ali Ağcy 13 maja 1981 roku w czasie audiencji generalnej na placu świętego Piotra w Rzymie.

Dwupoziomowy kościół stanowi realizację projektu architekta inż. Anny Maląg. Autorem projektu wystroju jest architekt wnętrz mgr inż. Maciej Kauczyński z Krakowa.

  

Kościół Górny
W przestronnym wnętrzu uwagę skupia prezbiterium. Centralne miejsce na ścianie ołtarzowej zajmuje 2,5-metrowa drewniana figura Matki Bożej, pobłogosławiona przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Jest to największa figura Matki Bożej Fatimskiej w Polsce. Została ona ofiarowana przez Ruch Maryjny z Fatimy i pobłogosławiona przez Ojca Świętego Jana Pawła II 9 czerwca 1991 roku w Warszawie podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny. Korona jest repliką oryginalnej korony wieńczącej figurę Maryi w Fatimie. Ceramiczna mozaika, która stanowi tło dla figury, obrazuje fatimski Cud Słońca.

Na ścianach bocznych prezbiterium wiszą gabloty z wotami. Poniżej zainstalowane są stalle zdobione miniaturkami sanktuariów Maryjnych w Polsce – m.in. w Wambierzycach, Licheniu, Kodniu, Kalwarii Zabrzydowskiej czy Świętej Lipce. Ponadto w prezbiterium znajdują się drewniane ławki i ozdobny fotel.

Ołtarz główny, ambona i stojąca z lewej strony przed prezbiterium chrzcielnica wykonane są z marmuru.

Na ścianach kościoła rozmieszczone są ceramiczne mozaiki stacji Drogi Krzyżowej i artystycznie kute zacheuszki.

Z tyłu kościoła, po lewej stronie, usytuowane są pamiątkowe tablice. Jedna z okazji roku poświęconego kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Kolejna jako wotum wdzięczności parafian za ocalenie Jana Pawła II w dniu 13 maja 1981 r., którą ufundowano w 30. Rocznicę święceń kapłańskich księdza Rocha – proboszcza i budowniczego. Inna informująca o poświęceniu figury Matki Bożej Fatimskiej przez Ojca Świętego Jana Pawła II.

Na tylnej ścianie Sanktuarium znajduje się obraz św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Wnętrze oświetlają cztery duże kute artystycznie żyrandole.

 

Figura Św. Michała Archanioła znajduje się wewnątrz Sanktuarium nad głównym wejściem. Pojawiła się w naszej Parafii w listopadzie 2017 r. po nawiedzeniu figury Św. Michała Archanioła z Gargano peregrynującej po Polsce. Wizyta tej cudownej figury miała przypomnieć i podkreślić rolę Anioła, który przygotowywał dzieci fatimskie na przyjście Maryi.

 

Na frontowych ścianach prezbiterium umieszczony jest półkolisty ciąg płaskorzeźb drewnianych, obrazujących tajemnice Różańca Świętego – radosne po lewej oraz bolesne po prawej. Tajemnice światła przedstawione są na witrażach w oknach po prawej stronie nad obrazem św. Jana Pawła II, zaś tajemnice chwalebne po stronie lewej – nad relikwiami i obrazami św. Dzieci Fatimskich.

Relikwie w Sanktuarium

W niedzielę 13 października 2002 roku, w 85. rocznicę objawienia w Fatimie, ks. bp. Marian Duś przewodniczył wprowadzeniu do kościoła na Niedźwiadku relikwii błogosławionych Dzieci Fatimskich, beatyfikowanych 13 maja 2000 roku. Zostały one umieszczone w lewej części kościoła, po bokach od relikwii znajdują się obrazy Hiacynty i Franciszka Marto.

Z prawej strony figury Matki Bożej umieszczone są relikwie św. Jana Pawła II. Zostały sprowadzone do parafii 11 września 2011 roku przez ks. Kazimierza kardynała Nycza Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego.

 

KAPLICE BOCZNE

Górny Kościół posiada trzy kaplice boczne.

Po prawej stronie ołtarza głównego znajduje się Kaplica Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Umieszczone tam zostały kopia Całunu Turyńskiego oraz tryptyk zawierający po lewej scenę ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni, w centrum obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zaś po stronie prawej scenę złożenia Pana Jezusa w Grobie.

W tylnej części kościoła po prawej znajduje się kaplica Pana Jezusa Miłosiernego z obrazem Jezu Ufam Tobie oraz wizerunkiem św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Po prawej stronie jest kaplica świętego Rocha – patrona Pierwszego Proboszcza parafii, umieszczone są tam obrazy świętego Ojca Pio i świętego Rocha.

DOLNY KOŚCIÓŁ

W prezbiterium Kościoła Dolnego umieszczona jest drewniana figura Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Po lewej stronie znajduje się tabernakulum, zaś po prawej figura Matki Bożej Fatimskiej pochodząca z głównego ołtarza drewnianej kaplicy. Figura była wykonana przez parafianina Jana Bułkę, pobłogosławił ją w 1985 roku w Watykanie Ojciec święty Jan Paweł II. Na ścianach bocznych zawieszone są obok siebie olejne obrazy przedstawiające stacje Drogi Krzyżowej oraz obrazy Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus.

 

WIEŻA KOŚCIELNA

Na wieży kościelnej znajdują się trzy dzwony, konsekrowane w dniu 9 października 1988 r. przez ks. bp. Stanisława Kędziorę. Na jednym z dzwonów widnieje wymowny napis: „Uczyniły nas serca wiernych parafii Matki Bożej Fatimskiej w Warszawie Ursusie”.

Nad okazałą budową o nowoczesnej bryle góruje krzyż wieńczący wieżę.

 

WOKÓŁ SANKTUARIUM

Na zewnętrznej ścianie Sanktuarium, po prawej stronie od wejścia głównego umieszczone jest epitafium poświęcone św. Janowi Pawłowi II, z płaskorzeźbą przedstawiającą jego osobę oraz słowami wypowiedzianymi przez niego w Fatimie rok po zamachu na jego życie.

 

Wokół Sanktuarium ustawione są stacje Drogi Krzyżowej.

Kapliczka

Znajduje się na terenie Sanktuarium, tuż przy furtce od ulicy Zagłoby.

Figurki dzieci fatimskich ustawione są w kapliczce, zostały przywiezione z Portugalii. W 2017 roku, gdy cały świat obchodził 100-lecie objawień fatimskich, grupa 70 osób z naszej parafii odbyła pielgrzymkę do Fatimy, skąd przywieźli te piękne figurki. Zostały one poświęcone przez kardynała Kazimierza Nycza podczas uroczystej Mszy Świętej 13 maja 2017 roku.