Ministranci, Lektorzy, Panowie z Asysty

W Parafii Bożej Fatimskiej na Niedźwiadku istnieje grupa kandydatów na ministrantów, ministrantów i lektorów. Stanowią ją chłopcy ze szkoły podstawowej, gimnazjaliści, uczniowie liceum i technikum oraz studenci. Jest także kilku Panów – ministrantów seniorów. Dodatkowo istnieje grupa mężczyzn tworzących Asystę.

Opiekun: ks. Piotr Sokołowski

Prezes Służby Liturgicznej: Mateusz Kośla


Ministranci

Celem grupy ministranckiej jest pogłębianie znajomości świętej liturgii i wiary chrześcijańskiej i coraz bardziej świadome jej wyznawanie. W tym celu chłopcy spotykają się z opiekunem raz w tygodniu w salce ministranckiej. Swoim życiem z wielką wiarą i radością chcą służyć Panu Jezusowi przy Jego Ołtarzu.

Ministranci uczestniczą również w rozgrywkach Archidiecezjalnej Ligi Ministranckiej. W grudniu 2006 r. grupa gimnazjalna wywalczyła Puchar Ks. Dziekana zajmując I miejsce w swojej grupie. W Parafiadzie Regionalnej 2007 zajęli III miejsce w rozgrywkach rejonowych „Piłkarskiej Ligi Ministranckiej Archidiecezji Warszawskiej”, runda jesienna – kategoria szkół gimnazjalnych.

Ministrantem może zostać każdy chłopak, niezależnie od wieku.

Spotkania ministrantów i kandydatów odbywają się w soboty o godz. 9.30.

Lektorzy

Lektorem może zostać każdy chłopak po 3 klasie gimnazjum, który ukończy kurs lektorski Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie obejmujący zajęcia z fonetyki, liturgiki i biblistyki.

Spotkania lektorów odbywają się w czwartki o godz. 18.45.

Panowie z Asysty

Asysta pełni swoją posługę w szczególności w czasie większych uroczystości kościelnych, jak Rezurekcja, Boże Ciało, Uroczystości Fatimskie, odpust parafialny, w procesjach Eucharystycznych oraz podczas Mszy świętej nazywanej sumą.

Mężczyźni asystują w procesji kapłanowi z Najświętszym Sakramentem, niosą baldachim nad monstrancją, a także chorągwie i sztandary. Inni niosą krzyże, obrazy, robią dekoracje i dbają, aby każda uroczystość kościelna była wyjątkowym przeżyciem.